Підсумки літературного конкурсу "Аль Мор 2019": обговорення

Підсумки літературного конкурсу "Аль Мор 2019": обговорення
17 березня 2019 року, в День святого Патрика, у київській Центральній бібліотеці Солом’янки на Освіти, 14а відбувся захід Підсумки літературного конкурсу “Аль Мор 2019”: обговорення.
 
На заході були присутні: Наталія Степанчук, письменниця і головна редакторка Журнал Однокласник, переможці літературного конкурсу Проект Аль Мор за 2018 та 2019 рік, а саме Вадим Панченко, Марічка Панфьорова, Сергій Пильтяй, письменники-фантасти Тарас Рудев, Евгений Геращенко, Pavel Cherepiuk. Модерувала зустріч Liubov Baz.
 
На зустрічі було обговорено підсумки літературного конкурсу фентезійних оповідань “Аль Мор 2019” та порівняно їх із підсумками минулого року. У 2019 на конкурс було прийнято понад 100 робіт – втричі більше, ніж минулого разу. Цього року було незначно збільшено обсяг робіт: від 10 до 30 тис. знаків із прогаликами порівняно з від 5 до 20 тис. минулого року.
 
Наймолодший учасник конкурсу цьогоріч мав 10 років, тоді як минулого року – 12. Найстарший – 51, тоді як минулого року – 60.
 
Незважаючи на те, що конкурс “помолодшав”, якість робіт на ньому значно зросла, що відмітила і членкиня журі Наталія Степанчук, головна редакторка підліткового журналу “Однокласник”, який цього року нагородив Кондратенко Наталя спецвідзнакою від журналу в рамках конкурсу. Також Наталія Степанчук розповіла про умови публікації та можливості для авторів, у тому числі авторів фентезі, у журналі “Однокласник”.
 
Переможці конкурсу, присутні на зустрічі, поділилися інформацією про свої творчі плани та про те, що саме спонукало їх взяти участь у конкурсі.
 
Виявилося, що Марічка Панфьорова, яка у 2018 році посіла на конкурсі літературних робіт “Аль Мор” 3-тє місце за оповідання “Майстер мови”, творить у різноманітних жанрах і зараз працює над створенням власного коміксу. Фентезі пані Марічка уважає дуже “гуманітарним” жанром, і недивно – адже пані Марічка за освітою філологиня-літературознавиця з Києво-Могилянської академії і бачить архетипи, які у фентезі яскраво оприявнюються.
 
Вадим Панченко, котрий у 2018 році посів 2-ге місце на конкурсі літературних робіт “Аль Мор” за оповідання “Хребет Кадагара”, наразі продовжує працювати над власним циклом книжок, у якому поєднуються магія та наука. Перша книжка циклу, “Бог Індерону”, наявна в Інтернеті у вільному доступі. З 2017 року пан Вадим написав більше як 2 млн. знаків із прогаликами. Оповідання “Хребет Кадагара”, котре принесло йому перемогу, належить до того ж світу, що й цикл романів. Найскладніше для пана Вадима під час участі у конкурсі було вкластися в обсяг.
 
Сергій Пильтяй, який у 2019 році посів 3-тє місце на конкурсі літературних робіт “Аль Мор” за оповідання “Криничка і водяник”, пише фантастичні твори досить давно: в його доробку публікації у Журнал «Світ Фентезі», котрий публікує роботи усіх цьогорічних переможців конкурсу “Аль Мор”, перемоги у конкурсах “Зоряної фортеці”, публікації в “Азимуті” і не тільки. Також пан Сергій анонсував свої наступні публікації та поділився творчими планами на майбутнє: незабаром можна буде прочитати роман піджанру “українське фентезі”, автором якого є пан Сергій. Джерелами натхнення пан Сергій визначає в тому числі твори Владимир Аренев (Volodymyr Arenev) і Дара Корній.
 
Після цього присутні обговорили склад учасників конкурсу “Аль Мор 2019”, окремі з яких брали участь також у конкурсах від Зоряна фортеця, порядок роботи журі конкурсу “Аль Мор 2019”, склад котрого цьогоріч збільшився вдвічі, відповідно до збільшення кількості робіт – Любов Базь, Наталія Степанчук, Ярина Каторож, Інна Ковалишена, Лариса Дубас, Росава Дощик.
 
Кілька кумедних збігів і курйозів, що про них ішлося на заході, були підсумовані таким висновком: дуже складно цього року визначитися із переможцями, бо талантовитих робіт і справді страшенно багато.
 
Саме тому цьогоріч, на відміну від року попереднього, 15 кращих робіт були спершу відібрані до шорт-листу. Оповідання із шорт-листу пізніше були передані Ірина Шарова, видавчині у Тотемне Видавництво, разом із контактами авторів, чиї твори зацікавили. Тож конкурс фентезійних оповідань “Аль Мор” розвивається й надалі.
 
На зустрічі також було обговорено кілька важливих питань за активного взаємообміну думок між переможцями конкурсу “Аль Мор” та письменниками-фантастами Тарасом Рудевим, Євгеном Геращенко та Павлом Черепюком.
 
Зокрема, таке: як автору не виснажитися?
Відповіді:
1) Отримати фідбек, позитивний коментар. Або “хоч якийсь коментар взагалі”! (с) Марічка Панфьорова.
2) “З’ясувати, заради чого пишеш і чого хочеш досягти” (с) Вадим Панченко. Поставити собі життєвий план щодо творчості, притримуватися його і не зважати на поразки.
3) Шукати саме своїх читачів. “Письменники кодують мультики, які вони бачать у своїх головах, для тих, хто ці мультики також може побачити” (с) Тарас Рудев.
4) У моменти виснаження іти до людей, з якими можна просто побути поруч. Навіть “просто помовчати” (с) Любов Базь. Спільнота є важливим фактором, котрий допомагає виснаженому письменнику не “зірватися”. Нині ми маємо для створення цієї спільноти майже необмежені можливості!
5) Усвідомити, що твій твір змінює світ на краще, збільшує загальний інтелектуальний рівень. І заспокоїтися, відпустити його (с) Євген Геращенко.
 
Неодноразово зачепили поняття крос-жанровості. А Тарас Рудев висловив дуже важливу для кожного автора думку: коли ідея прийшла, отже, ти вже готовий до її реалізації. Таймер увімкнено. І навіть якщо вона збігається з ідеями інших людей – можливо, ви розглядаєте її зовсім по-різному. Адже на 99 % творчість покликана передавати емоцію. Тільки 1 % – це професійні знання, котрі можуть бути висловлені буквально в кількох реченнях.
 
На думку Вадима Панченка, життєвий досвід, однак, також має для письменника неабияке значення.
 
Питання, поставлене наприкінці дискусії, так і не отримало однозначної відповіді. А саме: що таке фентезі? Що у жанрі унікального, особливого, відмінного від інших жанрів?
 
Відповіді:
1) Основне у фентезі – це зв’язок із історією. Світобудова, зумовлена міфологічним сприйняттям.
2) Для фентезі характерна здатність одного персонажа змінювати власний світ завдяки самій лише силі волі. Ця здатність не потребує логічних пояснень.
3) Важливою для жанру є магія.
4) У фентезі яскраво проявлені архетипи. Це “казка для дорослих”.
 
Питання, однак, лишається відкритим. І, мабуть, буде таким досить тривалий час.
А Ви як вважаєте, що таке фентезі?
 
Під кінець дискусії було зроблено два оголошення:
 
1) Для всіх учасників конкурсів літературних робіт “Аль Мор 2018” і “Аль Мор 2019” журі пропонує рідкісну можливість щодо отримання рекомендацій та відгуків. Безкоштовно. Пишіть Любові Базь на фейсбуці, у месенджер, або на пошту laora@ukr.net.
 
2) Окрім конкурсу фентезійних оповідань, буде конкурс фентезі-поезій “Аль Мор 2020”. Власне, конкурс уже розпочато. З подробицями можна ознайомитися за посиланням: https://www.facebook.com/events/282642195962918/permalink/297794954447642/?ref=108&action_history=%5B%7B%22surface%22%3A%22post_page%22%2C%22mechanism%22%3A%22surface%22%2C%22extra_data%22%3A%5B%5D%7D%5D&__xts__%5B0%5D=68.ARCgIqyPH0nmzNDem98pBTVMxKVzoFir1-Apz5GbjU4jD2cuzMdGkQ060iydhGHeR5wx0sXelR7lWq-lQ5H8-iuHz-dISanqdD7i8aThFKI8eV2n861Fwftewa_e4IJgWXP7k7yXo4GGuzohTIYsvgyB2LRGeflIycxgLTH_fWlac_ca72g_ljWZ8e5IJiUf1eHx-nXAs6fcckCcKM-sAj7poRstiazhed0L-mTKnmBxMSGNxbbwS3jTHnn3Rz2ZEjcEK4otEBLwUfu3ZE7Hi2eNuM_ls-vxnyQ&__tn__=K-R
 
Дякуємо всім за цікаву, змістовну і продуктивну зустріч! ❤️
До наступного разу 😉
 
Фото Євгена Геращенка.
#альмор_2019 #література #апідсумки